پانل روکش دار گچی

پانل روکش دار گچی

پانل روکش دار گچی

پانل روکش دار گچی : گچبرگ نام عمومی برای خانواده محصولات پانلی هستند که هسته تشکیل دهنده آنها از گچ و با پوشش کاغذی در صورت، پشت و لبه های طولی است. اغلب به نام ” پانل گچی “، ” گچبرگ ” و یا به اشتباه به صورت عامیانه “ کناف” (کناف نام یک برند است نه محصول) نامیده می شود، هسته یک پارچه گچبرگ آن را از تخته سه لا، تخته چوب و تخته فیبر متفاوت می سازد.

هنگامیکه مفاصل و سرها با بتونه درزگیر پوشانده میشوند، گچبرگ یه سطح یکپارچه ارائه می دهد که بسیار مناسب برای تزینات دکوراسیون داخلی می باشد.

پانل روکش دار گچی

سنگ گچ یک ماده معدنی بسیار نرم است که از فشرده شدن کلسیم سولفات دو هیدرات درست می‌شود. فرمول شیمیایی آن CaSo4.2H2O  در ترکیب شیمیایی سنگ گچ 50 کیلوگرم سنگ گچ حدود 10 کیلوگرم آب وجود دارد. سنگ گچ استخراج و سپس خرد شده است و در فرایندی که کلسیینگ نامیده می شود، سنگ خرد شده ، تا حدود 350 درجه فارنهایت گرم می شود و سه چهارم آب ترکیب شیمیایی آن از بین می رود که به آن گچ (یا گچ نیمه هیدرات) گفته می شود که به عنوان پایه برای گچبرگ و سایر محصولات گچی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای تولید گچبرگ، گچ کلاسیک با آب و افزودنی ها مختلف در میکسر دور بالا مخلوط شده(که تشکیل کریستال سولفات کلسیم میدهد) که دوغاب حاصل از آن، بین کاغذ های مخصوص قرار گرفته و توسط پرس خط تولید کانتینیوز گچبرگ به ابعاد استاندارد گچبرگ در آمده و بعد از آن به خشکن منتقل شده و آب آزاد آن خشک شده و به مراحل کنترل کیفیت و بسته بندی منتقل می شود و پس از آن آماده عرضه به بازار می گردد.

پانل روکش دار گچیدر چهار نوع تولید می‌شوند:

 گچبرگ معمولی – RG
 گچبرگ مقاوم در برابر رطوبت – MR
 گچبرگ مقاوم در برابر حریق – FR
 گچبرگ مقاوم در برابر حریق و رطوبت – FM

گچبرگ ساده (RG یا GKB):

گچبرگ های ساده به طور عمومی در سیستم های ســاخت و سـاز خشـک گچبرگ یزد (مانند دیـوارهای جداکننده، دیوارهای پوششی و سقف های کاذب) مورد استفاده قرار می گیرند. این صفحات دارای روکش کرم رنگ بوده است

کاربرد گچبرگ(پانل روکش دار گچی):

گچبرگ (پنل یا پانل گچی ) در ساختمان بسیار پر کاربرد بوده ، این محصول بعنوان دیوار داخلی ، دیوار خارجی ، دیوار پارتیشن و سقف کاذب مورد استفاده قرار میگیرد . دیوارهای ساخته شده به وسیله گچبرگ بسیار سریع اجرا شده و عایق بسیار مناسب و سبکی میباشد . در سقف های کاذب گچبرگ به دلیل انعطاف پذیری این محصول انواع طرح ها قابل اجرا میباشد که هم سبک و هم مقرون به صرفه است و جایگزین بسیار مناسبی به جای رابیتس میباشد .

مزایای گچبرگ (پنل یا پانل گچی )

در این بخش به هیچ عنوان قصد زیر سوال بردن هیچ گونه روشی را نداریم و فقط به دنبال بیان مزایای استفاده از گچبرگ هستیم

1-مقاومت گچبرگ در برابر زلزله:

به علت سبكی و همچنین انعطاف پذیری بسیار بالا ی گچبرگ ها میانقاب ها از خود مقاومتی نداشته و باعث سختی کاذب سازه نمی شوند که این امر موجب مقاومت بیشتر ساختمان در مقابل زلزله می باشد.

2-ایمنی سیستم گچبرگ :

بدلیل اتصالات مناسب و مطمئن . در دیوارها و سقف های کاذب گچبرگ یزد که عموما اتصالات به صورت پیچی و مطابق ضوابط و آیین نامه های مدون انجام میشود ، همچنین اتصالات زیرسازی  گچبرگ  به سقف اصلی یا سازه ، بی نیاز به جوشکاری بوده و با ( میخ و چاشنی ) به محل مورد نظر ، اتصال می یابد.

3-سرعت اجرای بسیار بالای گچبرگ :

گچبرگ یزد در شرایط کاملا طبیعی ، با نیروی مناسب نسبت به سیستم سنتی تا 4 برابر سریع تر قابل اجرا می باشد ،( چرا که بی نیاز به جوشکاری ، تعویض اکیپ ، خشک شدن ملات و … است ) !!

4-اجرای راحت تر :به دلیل طراحی ذاتی مناسب این سیستم ، برش کاری و اتصال آسان ،گچبرگ نسبت به سیستم سنتی سهولت اجرا را برای مجری و کارفرما ، به همراه خواهد داشت.

5- ترمیم پذیری آسان گچبرگ نسبت به سایر سیستم های ساختمانی :

با گذشت زمان از عمر ساختمان ، هر از گاهی ایجاد تخریب های موضعی جهت دسترسی به تاسیسات دارای عیب و  ترمیم
آن اجتناب ناپذیر خواهد بود که این امر به راحتی با گچبرگ محقق میگردد.

6- وزن كم و طبعا کاهش هزینه:

به دلیل نوع ساختار سیستم ( درصورت استفاده از این سیستم در دیوار نسبت به سیستم های متداول مشابه (مانند تری دی پنل ) به دلیل کاهش وزن قابل توجه بار مرده ساختمان  در سیستم گچبرگ ،در صورت محاسبه ( قبل از طرح تیر و ستون ) ، اسکلت سازه تا 25% سبک تر می گردد که به دلیل این صرفه جویی ، با حسابی سر انگشتی ، عملا اجرای  گچبرگ برای سازنده رایگان در می آید !!

در صورتی که مهندسین محاسب بارگذاری را بر اساس دیوار گچبرگ انجام دهند  تفاوت قابل توجه ابعاد تیر و ستون و سبک شدن اسکلت در مدل های کامپیوتری و به طبع آن در عمل مشهود است.

7- افزایش سطح مفید زیر بنا در سیستم دیوار های گچبرگ نسبت به سیستم های مشابه :

به دلیل كاهش اشغال فضا توسط دیوارها و پارتیشن های گچبرگ ، این امکان وجود دارد که فضای مفید داخل واحد های ساختمانی ، کمتر صرف حجم دیوارها شود.

8-عایق حرارتی مناسب :

سیستم گچبرگ در صورت اجرای اصولی به شدت عایق  حرارت می باشد حتی در صورت نیاز به عایق حرفه ای ،( بدلیل وجود فضای خالی بین دیوار ) می توان آن را با استفاده از عایق  مناسب  ،ایزوله نمود.

9- عایق صوتی مناسب گچبرگ :

دیوار گچبرگ نسبت به دیوار سنتی از جذب صوت مناسب تری برخوردار است. همچنین در صورت نیاز بیشتر به عدم نفوذ پذیری صوت در دیوار  همانند آنچه در مورد عایق حرارتی گچبرگ گفتیم ، میتوان فضای خالی دیوار را با مواد جاذب صوت پر کرد تا بهسازی صوتی را به حداکثر برسانیم.

فراموش نکنید در اجرای اصولی دیوار گچبرگ کلیه المانهای فلزی با نوار های عایق از زمین و سقف مجزا شده  و نیز دیوار گچبرگ حتما باید تا سقف اصلی (نه سقف کاذب) ادامه یابد.

10- قابلیت فرم پذیری بالای گچبرگ در طراحی ، مخصوصاً در بحث دكوراتیو :

به دلیل فرم پذیری پانل های گچی میتوان در طرح سقف و دیوار های کاذب ، از خطوط منحنی و قوس دار نیز استفاده نمود ، در این سیستم امکان ایجاد دکور های چند طبقه یا باکس های متفاوت ارتفاعی امکان پذیر است.

11- قابلیت تغییر فضاهای قدیمی و تبدیل به كاربریهای جدید با پتانسیل بالا

پانل گچی مناسبترین  سیستم جهت کارهای باز سازی و تغییرات ساختمانی می باشد، حتی اگر قصد دارید بخشی از دکور های قبلی و قدیمی را بپوشانید ، با گچبرگ میتوان بدون تخریب و جوشکاری به این امر دست یافت.

12-قابلیت بازیافت بیش از 75 درصد مصالح مصرفی گچبرگ

13- کاهش نخاله های ساختمانی با گچبرگ به میزان قابل توجه:

نسبت نخاله های ساختمان در  سیستم پانل گچی نسبت به سیستم سنتی 1 به 5 میباشد !! که موجب کاهش هزینه های حمل مصالح ، کاهش هزینه ی نظافت و کاهش هزینه های بارگیری و خروج نخاله ها از کارگاه میشود و به میزان کاملا محسوس مشاهده میگردد.

14- کاهش گروه ها و اکیپ های کارگری در ساختمان :

( به دلیل سهولت و سرعت اجرای  سیستم پانل گچی اکیپ های مختلف اجرای دیوار ( اعم از دیوارچینی،گچ و خاک ، سفید کاری،پانل روکش دار گچی

) به یک اکیپ اجرایی کاهش خواهد یافت ! ) حتی در صورت اجرای سقف کاذب گچبرگ به جای سقف کاذب با میلگرد و رابیتس عملا در اجرای سقف کاذب اکیپ جوش کار ، رابیتس کار  و گچ گار سقف را فقط یک تیم انجام خواهد داد.

15- قابلیت عبور راحت تاسیسات از فضای مابین دیوار های  گچبرگ:

بدون نیاز به هیچ گونه تخریب،شیار زنی ، پیکور کاری و .. ،براحتی می توان در دیوار گچبرگ لوله ها را عبور داد ، حتی آیین نامه برای لوله های قطور تر ، دیوار تاسیساتی پیش بینی کرده و استاندارد هایی برای آن مقرر کرده است.

16-دسترسی سریع و مناسب به تاسیسات ساختمانی:

دیوارها و سقف کاذب پانل روکش دار گچی به دلیل اتصال خشک ( استفاده از پیچ و عدم استفاده از ملات ) به راحتی قابل ترمیم میباشند ، همچنین در دیوار و سقف کاذب گچبرگ در محل های پیش بینی شده دریچه های بازدید قرار می گیرد.

17- صرفه جویی كلی در مصالح ساختمانی:

چنانچه طراحی استراكچر ساختمان بر اساس سیستم گچبرگ باشد موجب صرفه جویی در مصالح به خصوص فولاد و سیمان و بی نیازی از مصرف بیرویه برخی از مصالح نظیر گچ و آهك و خاك می شود .

18- جنبه های زیست محیطی گچبرگ:

کاهش تولید زباله های ساختمانی غیر از صرفه جویی در هزینه دفع زباله هادرسطح ملی از جنبه حفاظت محیط زیست و استفاده بهینه از منابع كافی داری اهمیت است که همه با سیستم ساخت و ساز خشک ( گچبرگ ) میسر است.

19-سهولت نظارت بر کار گچبرگ ، از طرف کارفرما:

به دلیل یک مرحله ای بودن کار و عدم موکول شدن مشکلات کار به مراحل بعدی نازک کاری .

 20-رنگ پذیری آسان ، چسب پذیری گچبرگ:

جهت مکانهایی که میخواهیم کاشی یا سنگ تزئینی روی دیوار نصب نماییم و قابلیت راحت نصب انواع کاغذ دیواری روی سطح گچبرگ

21-بروز بودن گچبرگ (پانل روکش دار گچی):

طبیعتا وقتی برای  هر عنصر ساختمانی دکوراسیونی در ساختمان هزینه میکنیم ، متقابلا انتظار داریم ، آن جزء در گذر زمان کمتر کهنه شود و دیرتر از مد بیافتاد.با توجه به بروز بودن این محصول و استفاده و استقبال جهانی از ساخت و ساز خشک میتوان پیش بینی کرد این انتظار بخوبی با گچبرگ براورده می گردد.

پانل روکش دار گچی

22- ارزش افزوده ساختمان با گچبرگ ( نسبت به هزینه صرف شده برای آن ):

اگر با دید اقتصادی و نگاه صرفه و توجیه مالی به گچبرگ بنگریم ، میتوانیم به قطع و یقین بگوییم ،خیلی بیشتر از هزینه صرف شده برای گچبرگ ، به ارزش ساختمان افزوده خواهد شد.

ســـــرعـــت ، دقـــــت ، کیـــــفـــیـــت ، انــــعـــطـــــاف قابل ملاحظه طرح همچنین هـــزیــنـــه ها ی کمتر گچبرگ (پنل یا پانل گچی ) نسبت به سیستم سنتی ، عدم جــوش کاری و کاهش هزینه های برق ، همچنین سهولت نظــافت واحد ها ، به دلیل عدم به کار رفتن ملات

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


2 + پنج =